بازار خراب

برای هر صاحب کسب و کاری پیش آمده است که اجناسی را برای فروشگاه خود با شوق و ذوق تهیه کرده اما هنگام فروش بر خلاف تصورش با نخریدن مشتری مواجه شده است. در این مقاله به نکاتی درمورد تحلیل محصولات خود می پردازیم که با دانستن انها می توانیم فروش خود افزایش دهیم.

۴ دلیل اصلی که اجناس ما به فروش نمی‌رسد.

اولین دلیل که محصولات ما برخلاف انتظارمان به فروش نمی رسد این است که:

۱. ما بدون در نظر گرفتن نیاز مشتریان مان خرید کرده ایم.

همیشه تفاوتی بین سلیقه مشتریان با سلیقه ما وجود دارد. اگر شما هنگام تهیه اجناس برای فروشگاه تان سلیقه خود را مقدم بر سلیقه مشتریان می دانید نتیجه اش آن می شود که نمی توانید محصولات خود را به راحتی بفروشید.
پس اولین نکته آنست که چیزی را بفروشید که مشتری می خواهد نه آن چیزی که مود پسند و علاقه خودمان است.

کسب و کار

در فروش همیشه تفاوتی بین خریدن و فروختن است . خریدن از سمت مشتری رخ می دهد و فروختن از سمت فروشنده
اجناس و محصولاتی که با توجه به سلیقه مشتری باشد خریدن صورت می گیرد و اما اگر اجناس و محصولات فروشگاه شما با توجه به سلیق خودتان باشد باید آن را بفروشید و کار شما کمی سخت تر خواهد شد . چون هنگام فروختن شما نیاز به زمان و هزینه های بیشتری دارید تا مشتری را راغب به خرید کنید.

دومین دلیل برای نفروختن محصولات‌مان این است که:

۲. در فروشگاه‌مان چیدمان درستی انجام نداده‌ایم.

اگر محصولاتی در فروشگاه شما وجود دارد که فروش خوبی ندارد شاید تنها دلیل نفروختن آنها در دسترس و جلوی چشم مشتری نبودن باشد.
سعی کنید مکانی در فروشگاه برای یک سری از محصولاتی که کم فروش هستند قرار دهید و هر ماه محصولاتی را به آن مکان انتقال دهید که از دید کامل برخوردار باشند.
این کار باعث می‌شود تا محصولات کم فروش شما به فروش برسد و اگر با تغییر مکان آن اجناس فروش آنها تغییر نکرد بدانید اجناس مورد نظر با علاقه مشتریان همخوانی ندارند و مشکل اصلی از مکان و دید آن اجناس نبوده.

سومین دلیل برای نفروختن این است که:

۳. تمرکزتان را روی محصولات و اجناسی گذاشته‌اید که بخش زیادی از فروش شما را شکل نمی‌دهند.

بهترین کار برای فروش بیشتر این است که نقاط قوت کسب و کار خود را تقویت کنید؛ به دنبال فروش باشد.
این سوال را از خود بپرسید که با شنیدن نام فروشگاه شما در ذهن مشتریان چه اجناس و محصولاتی نقش می‌بندد. (این دایره برتری شماست)
سعی کنید از همان اجناسی برای فروش بیاورید که مشتریان همان را دایره برتری شما می‌داند. پس یکی دیگر از دلایل نفروختن اینست که ما تمرکزمان روی نقطه قوت‌مان نیست.

فروشگاه

چهارمین دلیل نفروختن اینست که:

۴. ما به فکر سرمایه‌گذاری (بازاریابی )  روی محصولات پرفروشمان نیستیم.

اشتباهی که بسیاری از صاحبان کسب و کارها انجام می‌دهند اینست که به جای سرمایه‌گذاری روی محصولات پرفروش خود هزینه‌های زیادی را برای فروش اجناس کم‌فروش می کنند و یا به نوعی سعی می‌کنند اجناس کم فروش را به فروش برسانند.

سعی کنید تمرکز خود را برای بازاریابی و تبلیغات روی همان دسته از محصولات خود بگذارید که فروش بیشتری دارند.
این باعث می شود که در مدت کوتاهی شما به یک متخصص در فروش آن محصولات شناخته شوید. متخصص شناختن شما در هر کسب و کاری باعث می شود در ابتدا فروش و در ادامه برند شما تقویت شود.
پس سعی کنید سرمایه گذاری‌های بیشتری رو محصولات پرفروش خود بگذارید.