بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازاریابی شبکه‌ ای یک از متدوال‌ترین روش‌های فروش برای کسب و کارهای بازار است . اگر زمانی شنیدید که یک شرکت با سابقه اعلام کرده است “در صورت معرفی یکی از دوستانتان به ما، در خرید بعدی از تخفیف برخوردار شوید” این شرکت برای فروش محصولات خود از بازاریابی شبکه ای استفاده می کند و یکی از بهترین روش ها برای فروش محصولات و کالای ماست، که شرکت هزینه های واسطه گری و تبلیغات را کم کرده و آن را به مشتریانی میدهد که بتواند افراد جدیدی را جذب کند. البته در کشور ما متاسفانه بازاریابی شبکه ای مفهوم و قاعده ای کاملا متفاوت دارد.


بازاریابی چند سطحی

MLM مخفف بازاریابی چند سطحی می باشد که در برخی از منابع بازاریابی شبکه ای نیز نامیده می شود. همانطوری که از نام آن پیداست چند لایه متعدد از افراد برای رساندن یک محصول به مشتری در روند فروش وجود دارند. یک نماینده فروش (که گاها توزیع کننده ،‌ عضو ،‌ وابسته ، مشاور و یا شریک نیز نامیده می شود) علاوه بر جذب مشتریان ،‌ آموزش نیروهای تازه وارد را در جهت جذب مشتریان به عهده دارد. تقریبا تمام شرکت ها بازاریابی شبکه را در برنامه فروش خود اعمال می کنند.

(مارکتینگ) انجمن های سلامتی،‌ آژانس املاک، شرکتهای ارتباط تلفنی و صنایع بسیار دیگری از این روش استفاده می کنند. مشاغل تخصصی (پزشکان ، دندانپزشکان ، حسابداران) مرگ و زندگیشان به مشتریانی بستگی دارد که آنها را به دیگران معرفی می کنند. در واقع این شرکت ها از قدرت مشتری کنونی شان برای به دست آوردن مشتری جدید استفاده می کنند.

شرکت های سنتی

در شرکت هایی که از بازاریابی شبکه ای استفاده نمی کنند مدیر و نمایندگان فروش بوسیله شرکت استخدام می شوند. این نوع شرکت برای استخدام نمایندگان فروش به دلیل کمبود منابع مالی که شرکت باید بعنوان حقوق پرداخت کند دارای محدودیت است. اگر مدیر فروش بدلیل افزایش حجم کارها قادر به اداره امور نباشد ، شرکت مجبور به استخدام مدیر دیگری در کنار مدیر قبلی و یا ارتقاء یکی از نمایندگان فروش به مدیر می شود. این حالت بازاریابی “چند عرضی ” گفته می شود ، زیرا بخش فروش به صورت افقی توسعه پیدا می کند در حالی که در بازاریابی شبکه ای سازمان بصورت عمودی رشد می کند.

شرکت بازاریابی شبکه ای

یک شرکت MLM ابتدا با استخدام فردی که قادر به جذب مشتریان و نمایندگان فروش باشد کار را آغاز می کند. در واقع این شخص یک بازاریاب است، شخصی که خود توانایی جذب نماینده فروش را دارا است.

یک شرکت MLM حقوق ثابت پرداخت نمی کند و دستمزد را به صورت کمیسیون یا درصدی پرداخت می کند. بنابراین در این روش شرکت محدودیتی برای جذب مدیر و نماینده فروش ندارد.

در واقع MLM یکی از پنج روشی است که شرکتها برای فروش و توزیع محصول یا خدماتشان به مشتریان استفاده می کنند . تمامی شرکت ها محصول یا خدماتی را ارائه می دهند که باعث بهبود زندگی مصرف کننده می شود. هنگامی که که یک شرکت دارای یک چنین محصول یا خدمتی باشد نیازمند این هستند که آنرا بطور گسترده معرفی کنند و به دست مشتری برسانند.

بطور کلی پنج روش عمده برای توزیع یک محصول یا خدمات وجود دارد:

فروشگاه در معرض دید
پست مستقیم
بازاریابی تلفنی
اینترنت
بازاریابی شبکه ای

هر یک از پنج روش فوق می تواند از تکنیکهای فروش دیگر برای یافتن مشتریان استفاده کند. بدین معنی که روش خرده فروشی فقط محدود به مراجعان حضوری نیست.خرده فروشی همچنین می تواند در رادیو ،‌تلویزیون ،‌ روزنامه ها ،‌مجلات و نامه رسانان ( کارت پستال ،‌ تراکت و غیره) نگاه ها را به سوی فروشگاه جلب نماید. این می تواند منجر به افزایش مراجعه حضوری افراد به مغازه شما بشود.

یک توزیع کننده در یک شرکت بازاریابی شبکه ای می تواند از چند یا همه چهار روش ذکر شده در بالا مشتری پیدا کند.

پس بازاریابی شبکه ای چیست؟

مهمترین موضوع برای درک این است که توزیع هر محصولی به معنی شناساندن محصول است. در این شیوه، بازاریاب تعدادی از محصولات شرکت را خریداری کرده و در هر مکانی که می خواهد به فروش می رساند و در ازای آن سود خود را دریافت می کند. در این ساختار، بازاریاب باید افرادی را به عنوان زیرشاخه خود معرفی کند و هر چه زیر این زیرمجموعه بیشتر باشد و بیشتر فعالیت کند، سود بیشتری می رساند.

MLMیک روش اساسی و بنیادی است

در این روش یک شخص تجربه یک محصول یا خدمت ارزشمند را با دیگری به اشتراک می گذارد ” من ازش خوشم اومده ،‌ممکنه تو هم دوستش داشته باشی”. و این درست و خالصانه است..

چنانچه شما به هسته اصلی بازاریابی سنتی برسید خواهید دید که یک شخص آگهی را می نویسد و ۹۸ درصد افرادی که آن را می بینند به آن توجهی نمی کنند. (یک بازاریاب عالی تنها ۱۰ درصد پاسخ دریافت می کند، که متوسط آن ۲ درصد است.)

اگر نگاهی به اطراف بیاندازیید خواهید دید که در روش (بازاریابی) سنتی چه تلاشهایی برای معرفی محصول به مشتری انجام می شود و خواهید دید که چه منابع و فعالیتهایی که تلف می شوند. حال آیا می توانید تصور کنید شهری را که در آن اثری از تبلیغات نیست چقدر تمیز خواهد بود؟ تصور کنید تعداد درختانی که به نام تبلیغات مصرف می شوند و موادی که بعنوان زباله در زمین رها می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *