کارآفرینی با ۱۰ میلیون

اواسط خرداد ساعتای ۱۰ صبح بود، توی دفتر نشسته بودم که گوشیم زنگ خورد.
+الو
-محمود سلام
+سلام حمید چه خبر
-دلار شد 7400
+شوخی میکنی!!!
-برو یه نگاه بنداز، محمود دیگه بد بخت شدم.
+خدا نکنه، چه حرفیه
-محمود ۱۰ تومن داشتم میخواستم برم یه دستگاه بخرم که کسب و کارمو راه بندازم، از صبح هرجا زنگ میزنم میگن فعلا فروش نداریم، میگی چکار کنم؟
+نا امید نباش توکل کن به خدا درست میشه.

حمید با همون بغضی که تو گلوش بود گفت: بعد از کلی اینور و اونور زدن تونستم دو هفته پیش ۱۰ میلیون تومن وام بگیرم، تا این دستگاه رو بخرم و کسب و کارمو شروع کنم، هی امروز و فردا کردم گفتم شاید قیمت دلار پائین بیاد بعد بخرم اما امروز که هر جا زنگ میزنم میگن فروش نداریم تا قیمت ها مشخص بشه.

گفتم: خب یه کار دیگه راه بنداز.
گفت: تو هم دلت خوشه ها !!!! با ۱۰ میلیون هیچ کاری نمیشه کرد.
گفتم نگران نباش توکل کن به خدا منم هر کاری ازم بر بیاد برات انجام میدم.
دوستم فکر کرد میخوام بهش پول قرض بدم.

گفت: دستت درد نکنه پول قرضی، دادن داره با این وضعیت و بلاتکلیفی که من دارم فعلا نمیتونم همین قسطای وام مو بدم چی برسه به قرض شما.
منم خندیدم و گفتم: بنده خدا کی خواست بهت پول بده!
-پس میخوای چکار کنی؟

گفتم: مثل اینکه یادت رفته من کارم کمک کردن به افرادیه که میخوان کسب وکارشونو راه اندازی کنن، کمکت میکنم تا با همین ۱۰ میلیون بتونی یه کسب و کار خوب توی همین بازار راه اندازی کنی، چیزی که زیاده کسب وکار ۱۰ میلیونی.
گفت: جون محمود راست میگی؟!!
+گفتم که ناامید نباش، تا چند روز دیگه خبرت میدم.

قیمت دلار

تلفونو که قطع کردم حداقل 20 دقیقه تو فکر وضعیت حمید بودم و به این فکر میکردم که حمید و حمیدهای زیادی هستند که توی همین نوسان قیمت دلار، کل امیدهاشون ناامید شد و سرمایه و زندگی شون نصف.

شروع کردم به تحقیق کردن توی بازار به دنبال کسب و کارهای ۱۰ میلیونی
خدایا ۱۰ میلیون تومن چند هفته ی پیش الان ارزشش شده ۵ میلیون تومن!!!
هر جا که میرم و قیمت وسایل و دستگاه و مواد اولیه هر کسب و کاری رو که میپرسم، صحبت از گرونی و نفروختنه.

واقعا دلم خوش بود و امیدوار. اما جواب گرفتم، توی کمتر از یه هفته تونستم حداقل ۵۰ کسب و کار رو پیدا کنم که با همون ۱۰ میلیون تومن میشه توی بازار راه انداخت، که نمونه‌های موفق همون کسب وکارها توی بازار وجود داشت و به نوعی میشه گفت دل آدم قرص میشد که، آره با ۱۰ میلیون تومن هم میشه یه کارآفرین شد.
به حمید زنگ زدمو و گفتم بیا دفتر خبرای خوبی برات دارم.

حمید توی کمترین زمان خودشو به دفتر رسوند و وقتی از در وارد شد و برگه ها رو تو دستم دید رنگش باز شد و شروع کرد به خندیدن و سریع برگه ها رو از دستم گرفت و تند تند ورق زد و با تعجب گفت: محمود یعنی توی همین بازار با 10 میلیون این همه کار میشه کرد؟

با لبخند سرمو به نشونه ی تایید تکون دادمو و گفتم: یه نصیحت مهم: اگه میخوای یه کارآفرین موفق بشی اول از همه حرف نون رو از فرهنگ لغت زندگیت باید حذف کنی.
نمیشه، نمیتونم، نبود، نخواهد شد، نیست و…همه رو بریز بیرون
یه کارآفرین موفق باید همیشه امیدوار باشه حتی توی همین شرایط به ظاهر بد.

وقتی حمید با کلی شوق و امید از دفترم بیرون رفت، یه احساس غرور همراه با دلتنگی داشتم، غرورم به خاطر این بود که امید رو به زندگی حمید دادم و دلتنگیم برای این بود که جوونای ما تمام دلخوشی شون یه کار و یه زندگی سادس، چرا بعضیا به فکر همین خواسته ی کم و اولیه یه جوون نیستند، چرا کوتاهی میکنند؟
چرا چشم‌ها و گوش‌هاشون بسته است و درک نمی‌کنند که یک جوون نیاز به حمایت داره؟
داستان حمید داستان زندگی خیلی از جوون های این کشوره که هر چقدر تلاش میکنند با یه رکود، یه مذاکره و یه تحریم دوباره بر میگردند به وضعیت چند سال پیش و بازهم باید تلاش کنند و تلاش کنند و باز هم نطقه سر خط.

کسب و کارهایی رو که برای حمید تونستم لیست کنم رو در یک کارگاه حضوری ۳ جلسه ای در تاریخ های ۴ / ۷ و ۱۱ شهریور ۹۷ معرفی خواهم کرد . حداقل ۵۰ کسب و کار که با دست خالی و یا نهایت همون ۱۰ میلیون می‌تونید توی بازار راه اندازی کنید.
توضیحی کوچیک در مورد این کسب و کارها.
1 معرفی کسب و کارهای فریلنسری دورکاری
2. معرفی کسب و کارهایی که میتوانید آموزش دهید
3. . معرفی کسب و کارهای کسب و کارهای سیار
4. معرفی کسب و کارهای دلالی و واسه گری
5. . معرفی کسب و کارهای تولیدی و مشاغل خانگی
6. . معرفی کسب و کارهای خدماتی

شما دوستان عزیز میتونید با یک مبلغ بسیار کم فقط ۹۹ هزار تومن در این ۶ ساعت کارگاه شرکت کنید و دوستانی که تا تاریخ یکم شهریور ثبت نام کنند از ۲۰ درصد تخفیف و یک جلسه رایگان برخوردار خواهند بود.

لینک پرداخت در پایین همین صفحه قرار داره

به امید اینکه من هم تونسته باشم تاثیری مثبت در زندگی و درآمد شما دوستان داشته باشم.

با آرزوی موفقیت برای شما دوستان
محمود قیومی