5 ترفند در چگونگی مذاکره با فروشندگان

همیشه وقت مذاکره با فروشندگان ندایی از دورن بهم گوشزد می‌کنه که حواست باشه سرت کلاه نره !!! حالا فرق نداره که خواسته باشم یه جنس گرون مثل یه خونه یا یه ماشین بخرم یا یه جنس ارزون و کم اهمیت و همیشه این بی اعتمادی، وقتی که اولین بار از فروشنده ای خرید می‌کنیم برای همه‌ی ما وجود داره.

بارها برای من پیش اومده بود که بعد از خریدن چیزی احساس بدی نسبت به فروشنده اون محصول داشته باشم . چون همیشه این نگرانی برام وجود داشت که نکنه فروشنده سرم رو کلاه گذاشته باشه یا با چرب زبونی‌ش جنسی رو به من فروختنه که اونطور هم که می‌گفته با ارزش نبوده.

بعد از مطالعه کتابی با عنوان رازهای مذاکرات قدرتمند اثر راجرداوسون متوجه شدم که برای اینکه در خریدها و معاملات خود دچار عذاب وجدان نشوم باید راه و رسم خرید و صحبت کردن با فروشنده را بلد باشم.

 

در این مقاله نکات مهمی در مورد مذاکره با فروشندگان را در این مقاله برای تان آورده ام.

اولین ترفند برای مذاکره با فروشندگان: همیشه بیشتر از انتظارتان بخواهید.

وقت خرید قیمت درخواستی تان را از آنچه مدنظر دارید پایین تر بیان کنید و هیچگاه قیمت نهایی را که میخواهید پرداخت کنید را اول به فروشنده نگویید.
به طور مثال : برای خرید کفش به بازار رفته اید قیمت کفش مورد نظرتان 250 هزار تومان است و قیمت مد نظر شما روی 200 هزارتومان است . بهترین درخواست شما از فروشنده قیمتی کمتر از 200 هزارتومان است .

به طول مثال شما به فروشنده بگویید 180 راه داره حساب کنید؟حتی اگر از پیشنهاد خود کمی تردید دارید و یا به نوعی از گفتن آن می ترسید باز هم آن را بیان کنید و در ادامه با بالابردن قیمت پیشنهادی خود سعی کنید آن را به 200 هزار تومان برسانید و نهایی کنید.

دومین ترفند برای مذاکره با فروشندگان : همیشه با اولین پیشنهاد مخالفت کنید.

هیچ گاه در اولین پیشنهاد فروشنده خرید خود را نهایی نکنید حتی اگر به نظرتان عالی باشد؛ معمولا فروشنده ها در اولین پیشنهاد خود همیشه راهی برای تخفیف می گذارند. پس اگر قیمت فروشنده به نظرتان مناسب است پس بازهم جای برای تخفیف گرفتن دارید.

به طور مثال برای خرید به شلوار جین به فروشگاه لباس رفته اید قیمت شلوار جین 200 هزاتومان است؛ و قیمت مدنظر شما 170 تومان است و هنگامی که از فروشنده درخواست تخفیف دارید او در اولین گام خود قیمت نهایی را 170 تومان بیان می کند و شما با خود می گویی چقدر خوبه بخرم ، اما شما باید با اولین پیشنهاد فروشنده کاملا مخالفت کنید.

بارها برای همه ما پیش آمده که در چنین موقعیتی قرار گرفته ایم و با پیشنهاد اول فروشنده موافقت کرده ایم، خرید کرده ایم و اما بعد خرید خود دچار عذاب وجدان شدیم که ای کاش بیشتر چونه میزدم.

سومین ترفند برای مذاکره با فروشندگان: با شنیدن قیمت ِ اول فروشنده بیش ازحد خود را متعجب نشان دهید.

در هنگام مقابله با فروشنده ها کمی باید از زبان بدن خود استفاده کنید. وقتی فروشنده اولین پیشنهاد و یا قیمت اصلی محصول را گفت شما باید خود را شوکه شده نشان دهید ، انگار از گزان بودن قیمت خیلی تعجب کرده اید.
این کار باعث می شود که فروشنده در پیشنهاد دوم خود کمی دست و دلبازتر عمل کند.

چهارمین ترفند برای مذاکره با فروشندگان: مجادله و بحث نکنید.

یکی از بدترین رفتارها هنگام خرید و فروش وارد بحث و مجادله شدن با فروشنده و یا خریدار است سعی کنید به هیچ عنوان وارد بحث نشوید که مذاکره شما به بن‌بست زودهنگام می رسد.
شما پیشنهاد فروشنده را می شنوید و در نهایت قیمت درخواستی تان را بیان می کنید و فروشنده یا می پذیرد یا نه پس نیازی به مجادله و بحث نیست یکی از بدترین جملاتی که یک فروشنده را وارد بحث می کند صحبت از قیمت پایین رقبای آنهاست .

معمولا همه فروشنده ها در مقابل این حرف واکنش خیلی سریع نشان می دهند و سعی می کنند با دلایل زیاد نشان دهند که شما اشتباه می کنید و از سویی شما دلایلی می آورید که او گرانفروش است و اشتباه می کند و این بحث و مجادله خیلی سریع مذاکره شما را به بن‌بست می رساند.
سعی کنید اگر قصد خرید محصولی را دارید و می‌خواهید آن را به قیمت عالی از فروشنده بخرید وارد بحث و گفتن این گونه جملات نشوید..

ترفند پنجم برای مذاکره با فروشندگان: هنگام خرید بی میل باشید.

اگر هنگام خرید خود را بیش از حد نشان مشتاق نشان دهید این باعث می شود که از فروشنده امتیاز و تخفیف کمتری به شما بدهد.
در هنگام خرید همیشه خونسردی خود را حفظ کنید و حتی اگر پیشنهاد بسیار عالی بود بازهم آن اشتیاق را در خود نشان ندهید.
این خونسردی باعث می شود که بتوانید در ادامه امتیاز و تخفیف بیشتری از فروشنده بگیرید.

امیدوارم وقت خرید بتونید با این تکنیک ها خرید بهتری داشته باشید.
محمود قیومی
موفق باشید.