۵ عامل مهم برای موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کسب و کار از روی شانس و یا شاید اتفاقی حاصل نمیشود، برای داشتن درآمد و رسیدن به فروش خوب در بازار باید یک سری اصول را به صورت متوالی در پیش گرفت تا بتوان آن رشد و رونق را به کسب و کارمان وارد کنیم.

یکی از مهمترین کارهایی که یک صاحب کسب و کار میتواند انجام دهد تا آینده کسب و کارش را پیش بینی کند؛ شناخت درست از کسب و کارش است، در این مقاله به ۵ سوال میپردازیم که شما باید به آنها پاسخ درست دهید تا بتوانید رونق را به فروشگاه خود وارد کنید.

موفقیت در کسب و کار با پرسش این ۵ سوال برای شما اتفاق خواهد افتاد.

1- چه زمانی از سال فروش بیشتری داشته‌اید؟

خرید کردن

این سوال برای کسب و کارهای نوپا هم قابل پرسش است، آنهایی که تا بحال هیچ تجربهای در بازار نداشته‌اند و شاید از عمر فروشگاه آنها چند ماهی نمی‌گذرد برای جواب به این سوال باید تحقیق بیشتری در هم صنفی‌های خود انجام دهند تا متوجه شوند که در چه زمان‌هایی از سال فروش آنها بیشتر خواهد شد اما کسب و کارهایی که تجربه چند ساله دارند به این سوال به راحتی می‌توانند پاسخ دهند.

به طور مثال در یک فروشگاه لباس ایامی مانند شب عید نوروز یا ابتدای مهرماه که شروع مدارس است ویا اعیادی مانند نیمه شعبان و روز پدر و روز مادر می‌تواند بهترین ایام فروش این کسب و کارها در سال باشد و همین فروش بالا در کسب و کارهایی مشابه فروشگاه لباس مانند کفش فروشی‌ها و لوازم آرایشی و بهداشتی یکسان است.
خب سوال اینجاست که دانستن دوره های پیک فروش(زمان شلوغی) چه کمکی میتواند به کسب و کار ما کند؟

1- اول از همه شما می‌توانید آمادگی کامل برای فروش اجناس خود داشته باشید یعنی خرید و تهیه محصولات اجناس شما از قبل صورت گرفته باشد. تا در زمان شلوغی بازارتان با مشکل کمبود جنس مواجه نشوید.

2- آمادگی کامل برای فروش بهتر را داشته باشید.شما قبل از ورود به زمان‌های شلوغی کسب و کارتان باید پرسنل مورد نیاز برای فروش اجناس‌تان را استخدام کرده باشید تا هنگام فروش با کمبود نیروی انسانی مواجه نشوید. 

آن دسته از دوستانی که در بازار تجربه بیشتر دارند میدانند که کمبود پرسنل در تایم فروش چقدر عذاب آور برای خود و مشتری است .

3- برنامه ریزی برای تبلیغ و بازاریابی اگر شما می خواهید برای فروش خود در اسفند ماه (شب عید) تبلیغ داشته باشید باید این تبلیغات را از یک ماه قبل یعنی اوایل بهمن شروع کرده باشید.
برای این منظور دانستن زمان‌های فروش می تواند به شما کمک کنند تا بازاریابی و تبلیغات زودهنگامی را نسبت به رقبای خود انجام دهید تا سهم بیشتری از بازار را بدست آورید.

سوال دوم :

2 محصول شما چه‌کاری را برای مشتری انجام میدهد؟

لباس فروشی

با پرسیدن این سوال متوجه میشوید که آیا توانستهاید نیاز مشتری را رفع کنید یا خیر؟ رفع نیاز مشتری ارتباط مستقیمی با میزان درآمد شما خواهد داشت، یعنی به هر اندازه که بتوانید نیازی را از مشتری رفع کنید به همان اندازه پول در می‌آوردید.

سوال سوم

3- چرا کسب و کار خودتان را بهتر از کسب و کار رقبا می‌دانید؟

چه مزیتی در فروشگاه و سیستم فروش شما وجود دارد که شما را متمایز از رقیب میکند؟
چرا مشتریان باید از شما خرید کنند؟ اگر بتوانید چند مزیت و ویژگی در کسب و کارتان پیدا کنید که رقبای شما آن را ندارند این مزیت‌ها به نوعی برگ برنده شما برای نشان دادن به مشتریان است.
پس به دنبال پیداکردن مزیت‌هایتان باشید. در اینجا به چند مزیت ساده اشاره می کنیم.

الف – مکان فروشگاه شما، در موقعیت عالی در خیابان یا مجتمع تجاری محل کسب شما قراردارد.

ب – پرسنل های شما: این افراد آموزش دیده و دارای برخورد عالی هستند.

ج – اجناس شما : کیفیت عالی و اصلی بودن و گارانتی داشتن

د – ارزش های افزوده + خرید : هرچقدر بتوانید در کنار محصول خود ارزشی را به آن اضافه کنید به نوعی مزیت‌های تان را افزایش داده‌اید.

سوال چهارم

4- یک سال پیش وضعیت کسب و کارتان چگونه بوده؟

پرسیدن این سوال جوابهایی را همراه دارد که می تواند به رشد درآمد کمک کند.

جوابتان دو حالت دارد :

1 – سال پیش وضعیت بهتر بوده :

اگر میزان درآمد شما در سال گذشته بهتر بوده باید به دنبال پیداکردن پارامترهایی باشید که باعث این کاهش درآمد شما شده است؛ یعنی در سال پیش چه کارهایی انجام دادهاید که فروش و درآمد شما را افزایش داده است؟
به طول مثال : نقد خرید میکنید، یا پرسنل‌های تان افرادی آموزش دیده یا خوش برخورد بودهاند و یا اینکه انگیزه خودتان نبست به گذشته کمتر شده و یا …

2- درآمد سال پیش کمتر بوده :

راهکار راحت است چه کارهایی انجام داده‌اید که درآمد امسال تان افزایش یافته؟ همان کارها را دوباره و چند باره تکرار کنید.
بطور مثال شاید تبلیغات و بازاریابی بیشتری امسال انجام دادهاید و یا بازار جدیدی برای فروش محصول خودتان پیدا کردهاید یا روش‌های فروش شما تغییر کرده است . همان‌ها را دوباره تقویت کنید تا درآمدتان بیشتر شود.

سوال پنجم

5- چه کارهایی برای رضایت مشتریان و احساس خوب دادن به آنها انجام خواهید داد؟

 

چه کارهایی کنیم که تجربه‌ای لذت بخش برای مشتریان‌مان فراهم کنیم؟
مثال : سرعت در ارائه محصول و خدمات میتواند حال مشتری را خوب کند یا ارزشی برای مشتری قائل شویم که احساس کند دید ما نسبت به او به عنوان یک شخص خاص است نه یک مشتری ساده.

یا ارتباط داشتن با مشتری بعد از خرید و یا محیط لذت بخش را در فروشگاه برای مشتریان ایجاد کنیم.

اگر بتوانید جواب این 5 سوال را بدهید و شناخت بهتری از کسب و کارتان بدست آوردید می توانید فروش بیشتری را به مشتریان تان انجام دهید.
پس همین الان قلم و کاغذی بردارید و شروع کنید به نوشتن که:

 

1-چه زمان هایی از سال فروش بیشتری دارید؟

۲- نیاز مشتریان را بشناسید و رفع کنید

۳- مزیت شما نسبت به رقیبان چیست؟

4- سال پیش وضعیت چگونه بود و چرا؟

5- برای احساس خوب دادن به مشتریان چه برنامهای دارید؟