چرا اغلب مردم به اهدف‌شان نمی رسند؟

چند بار برای شما پیش اومده که برای رسیدن به یک هدف، کلی برنامه ریزی کرده باشید یا این که هدف گذاری دقیق و سختی انجام داده باشید؟ مطمٍئنا شما هم مثل خیلی ها چندین بار هدف گذاری کردید و به هدف تون نرسید. در این مقاله سعی دارم تا به شما کمک کنم تا بدونید که رسیدن به اهداف نیازمند چه رفتار و افکاری هستند.

اولین نکته برای این که ما به اهداف مان نمی رسیم این است که اهداف ما به اندازه کافی بزرگ نیستند.

یعنی آن ها را جدی نمی گیریم و پس از گذشت مدت کوتاهی اهداف مان را فراموش می کنیم.

آقای مارک مورفین مشاور مدیریت این گونه می گوید که: شما باید تا حد امکان اهدافی را انتخاب کنید که برای رفاه دائمی شما واقعاً حیاتی هستند و به گونه ای تا می توانید اهداف را دشوار کنید.

این امر باعث می شود تا افراد برای رسیدن به آن اهداف سخت تمام تلاش هایشان را متمرکز کنند

موفقیت و هدف

تعهد داشتن برای رسیدن به اهداف:

بعد از این که اهدافی را برای خود تعیین کردید مهم ترین قسمت آن است که خود را متعهد کنید تا به آن اهداف دست پیدا کنید. اهداف سختی که خالصانه٬ جاندار ٬ضروری و دشوار باشند متعهد شدن برای رسیدن به این گونه رفتار بیش تر خواهد بود و این اهداف سخت به نوعی انگیزه شما را بیش تر خواهد کرد.

ارتباط برقرار کردن با هدف هایتان:

ارتباط درونی ٬شخصی و بیرونی برقرار کردن با اهداف تان می تواند میزان تعهد و احتمال دستیابی به آن هدف را در شما افزایش دهد برای مثال:

ارتباط درونی: رسیدن به هدف تان شما را سر ذوق بیاورد این یعنی شما توانسته اید با هدف تان یک ارتباط درونی پیدا کنید.

ارتباط شخصی می تواند این گونه باشد که رسیدن به آن هدف چقدر می تواند تاثیر بهتری در زندگی شما و افراد نزدیک تان بگذارد.

ارتباط بیرونی: رسیدن به هدف می تواند یک پاداش مالی خیلی خوبی را برای شما داشته باشد این خود یک انگیزه عالی برای حرکت بسوی هدف تان است.

رویا پردازی
رویا پردازی
تصور کردن:
این را تصور کنید که به اهداف تان رسیده یاد چه حس و حالی دارید؟

انسان ها مخلوقاتی دیداری هستند. فقط زمانی که چیزی را می بینند٬ آن را واقعاً باور می کنند.

پس: (دیدن مساوی است با باور کردن) شما قبل از رسیدن به هدف تان باید تصویری واضح از آن هدف را در ذهن تان تصور کنید. تصاویری کاملا جاندار و ایده آل و در طول روز به آن فکر کنید.(به اهداف تان جان بدهید: تصویر سازی ٬ تجسم و خیال پردازی)

پس دائما خود را تصور کنید که به آن هدف دست پیدا کردید خیلی دقیق و واضح.

احساس فوریت نسبت به اهداف

آن هایی که نسبت به اهداف شان جدی نیستند معمولا آینده را به عقب می اندازند یعنی هیچ احساس فوریت برای دستیابی به آن هدف احساس نمی کنند. اما این نکته را باید دانست که اگر برای رسیدن به اهداف تان همین امروز قدمی بردارید مطمئنا به زودی آن هم در لیست هدف هایی که نتوانسته اید اجرا کنید می رود. این یعنی همان راه همیشگی و نرسیدن به اهداف و موفقیت تان.

سختی راه را بپذیرید

اول از همه به این ایمان داشته باشید که آنقدر ٬توانمند هستیم که بتوانیم به هر هدفی می رسیم.

برای رسیدن به اهداف بزرگ باید بعضی از خواسته ها و خواسته های تان را نیز فدا کنید. یعنی کارهایی را که قبلا انجام می دادید را اگر در مسیر رسیدن به اهداف تان نیست را کنار بگذارید حتی اگر برای شما خیلی لذت بخش بوده است و روز های سخت را کمی تحمل کنید تا روز های عالی و رسیدن به اهداف تان را ببینید.

شاید اگر اهداف تان لاغر شدن باشد اگر به رستوران رفتید لازم است از خوردن شیرینی یا غذا های چرب خودداری کنید و دیدن این که دوستانمان با چه لذتی آن غذا ها را می خورند برای تان شاید خیلی سخت باشد اما شما باید سختی این مسیر را بپذیرید و به اهداف تان فکر کنید.

خب در پایان هدف گذاری به این می رسیم که:

برای رسیدن به آن هدف تاریخ مشخصی را تعیین کنید.

تاریخ رسیدن به هدف تان را یکساله مشخص کنید که در یک سال آینده به چه چیزی دست پیدا می کنید و آن را به دو قسمت کوچکتر ۶ ماهه تعیین کنید و در ۶ ماه اول و در ۶ ماه دوم چیز هایی را به دست می آورید و سپس به بازه زمانی ۳ ماهه و همین طور کوتاه تر تا به هدف گذاری یک هفته و روزانه برسید.

و هر روز از خود بپرسید که امروز چه کاری می توانم انجام دهم که مرا به آن هدف بزرگم برساند و سپس خود را متعهد کنید که آن قدم کوچک را در آن روز بردارید.

و در پایان هر روز از خود سوال کنید که آیا کارهایی که امروز انجام دادم من را به هدفم نزدیکتر کرد یا خیر. این پرسش و پاسخ ها باعث می شود که رسیدن به اهدافتان دائما در ذهنتان مرور شود و این شما را به آن هدف بزرگ نزدیک تر خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *