بازاریابی ویروسی در کسب و کار

اگر بخواهم بازاریابی ویروسی را به طور ساده بیان کنم  این طور فرض کنید: یک بیماری واگیردار را به خاطر بیاورید مانند یک سرماخوردگی معمولی، زمانی این بیماری به ما منتقل می شود که ما در معرض شیوع این بیماری قرار بگیریم. یعنی یک فردی که عامل انتقال است در کنار ما قرار بگیرد و این ویروس را به ما منتقل کند و اگر ما هم در جمعی دیگر قرار بگیریم مطمئنا افرادی را بیمار خواهیم کرد. اگر بتوانیم برای کسب و کارمان ویروسی بسازیم می توانیم از این طریق کسب و کارمان را با هزینه اندک و بدون داشتن تبلیغات گسترش دهیم.

فقط مهم آن است که ویروس را چگونه تولید کنیم تا مردم دهان به دهان از کسب و کار ما تعریف کنند . به نوعی هر فرد به یک بازاریاب مشتاق برای کسب و کار ما بشود. به این روش از بازاریابی که مردم از طریق صحبت کردن کسب و کار ما را برای دوستان و نزدیکان خود معرفی می کنند بازاریابی ویروسی می گویند.

مهم ساختن آن عامل ویروس برای کسب و کار است که البته کار چندان آسانی نیست.

این فایل آموزشی را ببنید. (معرفی کتاب مسری )

برای مثال شما باید یک ویژگی خاص برای کسب و کارتان دست و پا کنید تا همه آن را به یکدیگر معرفی کنند. مثل یک خدمات خاص یا یک جایگاه اجتماعی یا حس خاص که مشتری را ترغیب به این کنید که کسب و کارتان را برای دیگران تعریف کند. تا با این کار بتوانید یک بازاریابی ویروسی برای کسب و کارتان انجام داده باشید.

بازاریابی ویروسی

برای مثال چند ماه پیش اپلیکیشن اسنپ برای این که بتواند یک ویروس برای کسب و کارش بسازد برای جا به جایی مسافرانش از اتومبیل های پورشه و مازراتی استفاده کرد و در همان روز های اول فضای مجازی پر از صحبت از این کار جالب و خاص اسنپ بود، یا در دیگر کسب و کار ها هم می توان مثال هایی آورد که در یک بازه زمانی خاص توانسته اند به مشتریان یک ویروس منتقل کنند و آن ها، آن را به یکدیگر منتقل کنند.

در ادامه به چند اصل سرایت که باعث گسترش کسب و کار ها از طریق مشتری می شود اشاره می کنیم.

۱. ارزش اجتماعی

اولین اصل که باعث می شود از کسب و کاری برای دیگران صحبت کنند دادن ارزش اجتماعی به مشتری است. همه ما به نوعی دوست داریم که احساس مهم بودن و یا دانا بودن داشته باشیم.

اگر به کسب و کاری برخورد کنیم که یک خدمات خاص یا یک محصول خاص را ارائه می دهد دوست داریم قبل از دیگران آن را به اطرافیانمان منتقل کنیم تا احساس مهم بودن و خاص بودن را در جمع داشته باشیم به آن ها بگوییم که ما قبل از شما متوجه این محصول یا اتفاق شدیم.

این حس اعتبار اجتماعی می تواند یک عامل بزرگ برای تبلیغ دهان به دهان کسب و کار ما شود. اگر بتوانیم احساس خاص بودن را به مشتری دهیم٬ مشتری برای آن که نشان بدهند انسان های مهم و خاص هستند آن را در هر صحبت یا شبکه اجتماعی و هر جمعی بروز می دهند.

پس به فکر خاص کردن کسب و کارتان باشید تا مشتری احساس خاص بودن داشته باشد.

تخفیف دادن

۲ـ احساسات: احساسات محرک قوی برای انجام کار و اقدام کردن هستند.

اگر بتوانید احساسات مشتریتان را به نحوی در مورد کسب و کارتان برانگیزید می توانید به راحتی پا در میان گفتگو های روزانه مردم بگذارید. احساس شادی و مثبت معمولا یک انگیزاننده قوی محسوب می شود اما ناگفته نماند که احساس ترس و منفی هم میتواند به همان اندازه انگیزاننده باشد.

پس تفاوتی ندارد که چه احساسی برای نشانه گرفته اید احساسات معمولا انگیزاننده قوی هستند.

به طور مثال در تبلیغ مبارزه با دخانیات احساس ترس و بیماری باعث یک اقدام برای ترک سیگار می شود و یا احساس اضطراب در فروش فوق العاده یک فروشگاه که مدت مشخصی را تخفیف می دهد باعث خرید بیش از حد مشتریان می شود.

مشتری راضی

قانونی به نام قانون ۱۰۰ در روش قیمت گذاری وجود دارد که این گونه می گوید: در هنگام تخفیف دادن در جشنواره های فروش اجناس زیر ۱۰۰ هزار تومان را تخفیف با درصد بیان کنید و اجناس بالای ۱۰۰ هزار تومان تخفیف را به تومان بیان کنید. این باعث می شود که مشتری محصول را بخرد و برای دیگران از تخفیف خوبی که گرفته است صحبت کند. شما باید بتوانید یکی از احساس های انگیزاننده را در مشتری فعال کنید تا آن ها را به یکدیگر منتقل کنند.

بازاریابی ویروسی

۳ تایید اجتماعی برای کسب و کارتان بسازید.

مردم دوست دارند چیزی را بخرند که اطرافیانشان یک بار از آن محصول استفاده کرده و خرید دوستان و نزدیکان دلیل محکمی برای خرید خود آن ها است. پس سعی کنید در کسب و کارتان روشی برای نشان دادن آن توسط دیگران داشته باشید. به طور مثال زمانی که لب تاب های اپل پا به عرصه گذاشتند استیو جابز متوجه این امر شد و الگوی آن را در پشت لب تاب یعنی در معرض دید دیگران قرار داد تا به نحوی نشان دهد که این فرد محصول را تایید کرده است. پس به نحوی عمل کنید تا تاثیر مشتریان را به رخ دیگران بکشانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *