چگونه پول هایم را پس انداز کنم؟

می توان گفت در شرایط کنونی جامعه پس انداز کردن پول به یکی از مشکل ترین امور تبدیل شده است. در واقع عده ای آنقدر درآمد کمی دارند که حتی از پس هزینه های عادی زندگی خود بر نمی آیند چه برسد به پس انداز کردن پول!

اما باید بدانید در هر شرایط و هر سطح مالی که هستید داشتن مقداری پس انداز از واجبات زندگی شماست پس بهتر است نحوه پس انداز را یاد بگیرید و برنامه ای برای آن داشته باشید. و این نکته را در نظر داشته باشید که بسیاری از افرادی که امروزه ثروتمند هستند از ابتدا اینگونه نبوده اند و تنها با مدیریت مالی خوب توانسته اند به موقعیت های خوبی دست یابند. پس شما هم شروع کنید.

مهم نیست چقدر پول در می آورید، مهم این است که چطور همان مقدار را مدیریت می کنید.

مدیریت در آمد یعنی برنامه ای برای پس انداز داشته باشید و برای هزینه ها و مقدار پس اندازتان برنامه ریزی کنید و بودجه تعیین کنید.

اگر از افرادی هستید که درآمد نرمالی دارید اما هزینه زندگیتان زیاد است این روش ها به شما کمک خواهد کرد:

۱) به مدت ۱ ماه هر خرجی که می کنید را یادداشت کنید. حتی اگر یک آدامس می خرید هزینه آن را بنویسید. حساب تمام ریال هایی که خرج می کنید را داشته باشید.این کار باعث می شود در پایان ماه با یک نگاه ساده به این لیست بسیاری از اشتباهات خود در خرج کردن را بیابید و آن را اصلاح کنید.

پول

۲) در پایان ماه که مخارجتان مشخص شد، بوجه بندی را شروع کنید. برای هر کدام از موارد واجب داخل لیست یک سقف خرید تعیین کنید. چنان چه در ماه مجبور شدید از سقف مجاز بیشتر خرج کنید ناچار هستید از هزینه های دیگر بکاهید. مثلا اگر برای بنزین اتومبیل سقف ۵۰ هزار تومان را در نظر گرفته بودید و مجبور شدید بیشتر از این هزینه کنید ناچار هستید برای جبران از هزینه تفریحات بکاهید.

۳)برای افزایش انگیزه در امر پس انداز کردن پول برای خودتان هدف تعیین کنید. در تعیین هدفتان تاریخ انجام آن را نیز مشخص کنید. این کار باعث می شود هدفتان تنها به شکل یک آرزو نباشد. در نتیجه از همین امروز به شوق رسیدن به آن پول هایتان را پس انداز خواهید کرد.

۴)سعی کنید هیچ وقت زیر بار قرض نروید. اگر هم مجبور به قرض گرفتن شدید در اسرع وقت آن را برگردانید.

۵) در مصرف برق و آب و… صرفه جویی کنید و از اعتیاد به مواد مخدر دوری کنید تا هم هزینه آن از بین برود هم سلامتی تان حفظ شود و نیازی به هزینه درمان نداشته باشید. از مصرف غذاهای فست فودی هم بپرهیزید.

۶) زمانی که کالایی را برای خرید انتخاب می کنید، ۱۰ ثانیه مکث کنید و از خودتان بپرسید: «چرا می‌خوام این جنس رو بخرم؟ واقعا بهش احتیاج دارم؟». اگر پاسخ مناسبی برای این پرسش‌ها نیافتید، آن را سر جایش بگذارید. این کار باعث جلوگیری از خرید‌های اضافی می‌شود.

۷)اگر از آن دسته افراد هستید که با خرید کردن به آرامش می رسند یک کالای با ارزش بخرید: مانند خرید یک سکه کم عیار ، و…

پس انداز کردن پول

اگر از افرادی هستید که سطح در آمد پایینی دارند راهکار دیگری برای شما داریم:

شما می توانید هر ماه ۱۰ درصد از درآمد خود را کنار بگذارید و این گونه تصور کنید که اصلا وجود نداشته است.

مثلا اگر ۵۰۰ هزار تومان در آمد دارید تصور کنید درآمدتان ۴۵۰ هزار تومان است و مخارجتان را با ۴۵۰ هزار تومان تنظیم کنید.

پس از این کار هر روز صبح از مبلغی که برای خرج روزانه در کیف خود میگذارید ۱۰ درصد را کنار بگذارید. مثلا اگر در روز ۱۰ هزار تومان خرج می کنید ۱۰۰۰ تومان را پس انداز کنید. در پایان ماه خواهید دید که علاوه بر آن ۵۰ هزار تومان، ۳۰ هزار توامن دیگر نیز دارید.

خرج کردن

در طول روز نیز از بعضی خرج ها خود می توانید بکاهید مثلا نصف مسیر را پیاده تا سر کار بروید. یک لیوان چای کمتر بخرید و یا کمی کمتر با تلفن همراهتان صحبت کنید. در پایان روز هر چه باقی ماند ه بود را به پس اندازتان اضافه کنید.

بعد از اجرای همین کار های کوچک خواهید دید در پایان ماه مقدار زیادی پس انداز دارید که انگیزه شما را برای پس انداز در ماه های بعد افزایش میدهد.

پول های خود را در یک حساب پس انداز در یک بانک نگه داری کنید. بانک ها برای حساب های پس انداز، بهره کمی می پردازند اما همین بهره کم در طول زمان می تواند به پس انداز شما کمک کند. به این موضوع توجه کنید که می توانید هر ماه به پول خود مقداری بیفزایید و سود بیشتری از بانک بگیرید..

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *