اصول بازاریابی در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از قوی ترین شبکه های اجتماعی است؛بنابراین تبلیغات در اینستاگرام می تواند بسیار موثر باشد. اینستاگرام در حال حاضر آخرین معدن طلایی است که به عنوان پلت فورمی برای تبلیغات از آن استفاده می شود. اینستاگرام برای هر نوع کسب و کاری به خوبی کار می کند، چه در زمینه کیف و کفش باشند یا تناسب اندام، چه موضوع کارشان گشت و گذار باشد یا تجارت الکترونیک و…

ما در این مقاله برای تبلیغات در اینستاگرام نکاتی را برای حرفه ای شدن در اختیار شما میگذاریم.

۱. عکس‌های طبیعی و با کیفیت

در ابتدا اینستاگرام صرفا برای اشتراک‌ گذاری عکس و تصویر بود اما بعدا قابلیت پست ویدئوها تا حداکثر ۱۵ ثانیه هم به آن افزوده شد. پس از مدتی به کاربران تجاری اجازه داده شد تا ویدئوهای ۶۰ ثانیه‌ای را هم پست کنند. از سال ۲۰۱۶ این گزینه برای کاربران خصوصی هم وجود دارد. پس مشخص است که اینستاگرام برپایه مسائل بصری بنا شده است و باید برای دیده شدن و افزایش فروش و شهرت برندتان تلاش کنید عکس های خارق العاده ای به اشتراگ بگذارید. عکس ها باید دارای ویژگی ای باشند که فالوورها آنها را صرفا به خاطر تبلیغاتی بودنشان رد نکنند.

شما با انتشار یک ویدئو کوتاه در اینستاگرام علاوه بر معرفی کسب و کار خود میتوانید به فالوورهای خود این پیام را انتقال بدهید که پروفایل اینستاگرام شما زنده است. همچنین قابلیت دیگری در اینستاگرام به نام استوری وجود دارد که موجب میشود تصاویر و ویدئو ها بهتر دیده شوند. با استفاده از این قابلیت نیز میتوانید صفحه خود را بهتر به دیگر کاربران معرفی نمایید.

۲.کمی شوخ طبعی به خرج دهید.

از آنجایی که بسیاری از افراد برای گذراندن اوقات فراغت خود به اینستاگرام می آیند باید سعی کنید برای معرفی کسب و کار خود و جذب مخاطبان کمی شوخ طبعی را چاشنی کار خود کنید. البته مراقب باشید که استفاده بیش از حد از شوخ طبعی و یا استفاده نابجا از آن میتواند نتیجه عکس داشته باشد. به طور کلی میتوان گفت که ارسال پستهای شاد و طنز آمیز تعداد اشتراک گذاری بالاتری را برای شما به وجود می آورد و این موضوع باعث افزیش فالوور های شما در اینستاگرام خواهد شد.

۳. زمان به اشتراک گذاری پست ها

باید توجه کنید که صفحه اینستاگرام شما بیشتر برای چه قشری و چه سن است و با توجه به این تحقیق کنید و ببینید که این افراد بیشتر در چه بازه زمانی پیج اینستاگرامشان را چک می کنند و شما در همان بازه ی زمانی پست بگذارید.

از گذاشتن چندین پست پشت سرهم خودداری کنید. زیرا ممکن است به عنوان مزاحم شناخته شوید و آنفالو شوید.

۴. از جملات کوتاه استفاده کنید.

معمولا مشتریان و کاربران شبکه‌ های اجتماعی تنها برای مدت زمان کوتاهی به هر چیزی توجه می‌کنند. به خصوص در اینستاگرام که بر پایه عکس و ویدئو بنا شده است کاربران کمترین تمایل به خواندن را دارند.

متن همراه عکس یا همان «کپشن‌» نباید طولانی باشد. یادتان باشد «هر چه کمتر، بهتر» در فیسبوک، طول ایده‌آل هر پست ۴۰ کاراکتر است. کپشن‌های اینستاگرامی هم باید در همین حدود باشد و نباید از حدود ۴۰ کاراکتر بیشتر باشد. در واقع هنرنمایی شما در این است که با کوتاه ترین جملات بیشترین منظور را برسانید.

بخوانید: محتوا، حاکم است.

۵- قانون استفاده از هشتگ ها

اینستاگرام و فیسبوک بسیار مشابه هم هستند و در واقع اینستاگرام به عنوان خواهر فیسبوک شناخته می شود اما یکی از تفاوت های این دو همین هشتگ ها هستند.

«هشتگ‌‌ گذاری» یک ضرورت است و طبق پژوهشی که توسط سایتِ «تِرَک‌مِیوِن» (TrackMaven) انجام شده است، پست‌هایی با ۱۱ هشتگ، بیشترین تبادلات را داشته‌اند.

توجه کنید که حتما از واژه صحیح در هشتگ ها استفاده کنید.

۶- با فالوورهایتان تعامل برقرار کنید.

بگونه ای رفتار کنید که کاربران با شما تعامل دو سویه داشته باشند.

اگر در برقراری تعامل با دنبال کنندگان خود و دیگر افراد فعال در این شبکه موفق ظاهر نشوید، هرگز قادر به تجربه تمامی مزایای این سایت نخواهید بود.

یک راه برای تعامل داشتن با دیگر کاربران پسندیدن و درج نظر در زیر تصاویر ارسالی آنها می باشد و همچنین پاسخ گفتن به نظرات درج شده در زیر تصاویر خودتان نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

چگونه پول هایم را پس انداز کنم؟

می توان گفت در شرایط کنونی جامعه پس انداز کردن پول به یکی از مشکل ترین امور تبدیل شده است. در واقع عده ای آنقدر درآمد کمی دارند که حتی از پس هزینه های عادی زندگی خود بر نمی آیند چه برسد به پس انداز کردن پول!

اما باید بدانید در هر شرایط و هر سطح مالی که هستید داشتن مقداری پس انداز از واجبات زندگی شماست پس بهتر است نحوه پس انداز را یاد بگیرید و برنامه ای برای آن داشته باشید. و این نکته را در نظر داشته باشید که بسیاری از افرادی که امروزه ثروتمند هستند از ابتدا اینگونه نبوده اند و تنها با مدیریت مالی خوب توانسته اند به موقعیت های خوبی دست یابند. پس شما هم شروع کنید.

مهم نیست چقدر پول در می آورید، مهم این است که چطور همان مقدار را مدیریت می کنید.

مدیریت در آمد یعنی برنامه ای برای پس انداز داشته باشید و برای هزینه ها و مقدار پس اندازتان برنامه ریزی کنید و بودجه تعیین کنید.

اگر از افرادی هستید که درآمد نرمالی دارید اما هزینه زندگیتان زیاد است این روش ها به شما کمک خواهد کرد:

۱) به مدت ۱ ماه هر خرجی که می کنید را یادداشت کنید. حتی اگر یک آدامس می خرید هزینه آن را بنویسید. حساب تمام ریال هایی که خرج می کنید را داشته باشید.این کار باعث می شود در پایان ماه با یک نگاه ساده به این لیست بسیاری از اشتباهات خود در خرج کردن را بیابید و آن را اصلاح کنید.

پول

۲) در پایان ماه که مخارجتان مشخص شد، بوجه بندی را شروع کنید. برای هر کدام از موارد واجب داخل لیست یک سقف خرید تعیین کنید. چنان چه در ماه مجبور شدید از سقف مجاز بیشتر خرج کنید ناچار هستید از هزینه های دیگر بکاهید. مثلا اگر برای بنزین اتومبیل سقف ۵۰ هزار تومان را در نظر گرفته بودید و مجبور شدید بیشتر از این هزینه کنید ناچار هستید برای جبران از هزینه تفریحات بکاهید.

۳)برای افزایش انگیزه در امر پس انداز کردن پول برای خودتان هدف تعیین کنید. در تعیین هدفتان تاریخ انجام آن را نیز مشخص کنید. این کار باعث می شود هدفتان تنها به شکل یک آرزو نباشد. در نتیجه از همین امروز به شوق رسیدن به آن پول هایتان را پس انداز خواهید کرد.

۴)سعی کنید هیچ وقت زیر بار قرض نروید. اگر هم مجبور به قرض گرفتن شدید در اسرع وقت آن را برگردانید.

۵) در مصرف برق و آب و… صرفه جویی کنید و از اعتیاد به مواد مخدر دوری کنید تا هم هزینه آن از بین برود هم سلامتی تان حفظ شود و نیازی به هزینه درمان نداشته باشید. از مصرف غذاهای فست فودی هم بپرهیزید.

۶) زمانی که کالایی را برای خرید انتخاب می کنید، ۱۰ ثانیه مکث کنید و از خودتان بپرسید: «چرا می‌خوام این جنس رو بخرم؟ واقعا بهش احتیاج دارم؟». اگر پاسخ مناسبی برای این پرسش‌ها نیافتید، آن را سر جایش بگذارید. این کار باعث جلوگیری از خرید‌های اضافی می‌شود.

۷)اگر از آن دسته افراد هستید که با خرید کردن به آرامش می رسند یک کالای با ارزش بخرید: مانند خرید یک سکه کم عیار ، و…

پس انداز کردن پول

اگر از افرادی هستید که سطح در آمد پایینی دارند راهکار دیگری برای شما داریم:

شما می توانید هر ماه ۱۰ درصد از درآمد خود را کنار بگذارید و این گونه تصور کنید که اصلا وجود نداشته است.

مثلا اگر ۵۰۰ هزار تومان در آمد دارید تصور کنید درآمدتان ۴۵۰ هزار تومان است و مخارجتان را با ۴۵۰ هزار تومان تنظیم کنید.

پس از این کار هر روز صبح از مبلغی که برای خرج روزانه در کیف خود میگذارید ۱۰ درصد را کنار بگذارید. مثلا اگر در روز ۱۰ هزار تومان خرج می کنید ۱۰۰۰ تومان را پس انداز کنید. در پایان ماه خواهید دید که علاوه بر آن ۵۰ هزار تومان، ۳۰ هزار توامن دیگر نیز دارید.

خرج کردن

در طول روز نیز از بعضی خرج ها خود می توانید بکاهید مثلا نصف مسیر را پیاده تا سر کار بروید. یک لیوان چای کمتر بخرید و یا کمی کمتر با تلفن همراهتان صحبت کنید. در پایان روز هر چه باقی ماند ه بود را به پس اندازتان اضافه کنید.

بعد از اجرای همین کار های کوچک خواهید دید در پایان ماه مقدار زیادی پس انداز دارید که انگیزه شما را برای پس انداز در ماه های بعد افزایش میدهد.

پول های خود را در یک حساب پس انداز در یک بانک نگه داری کنید. بانک ها برای حساب های پس انداز، بهره کمی می پردازند اما همین بهره کم در طول زمان می تواند به پس انداز شما کمک کند. به این موضوع توجه کنید که می توانید هر ماه به پول خود مقداری بیفزایید و سود بیشتری از بانک بگیرید..

بازاریابی ویروسی در کسب و کار

اگر بخواهم بازاریابی ویروسی را به طور ساده بیان کنم  این طور فرض کنید: یک بیماری واگیردار را به خاطر بیاورید مانند یک سرماخوردگی معمولی، زمانی این بیماری به ما منتقل می شود که ما در معرض شیوع این بیماری قرار بگیریم. یعنی یک فردی که عامل انتقال است در کنار ما قرار بگیرد و این ویروس را به ما منتقل کند و اگر ما هم در جمعی دیگر قرار بگیریم مطمئنا افرادی را بیمار خواهیم کرد. اگر بتوانیم برای کسب و کارمان ویروسی بسازیم می توانیم از این طریق کسب و کارمان را با هزینه اندک و بدون داشتن تبلیغات گسترش دهیم.

فقط مهم آن است که ویروس را چگونه تولید کنیم تا مردم دهان به دهان از کسب و کار ما تعریف کنند . به نوعی هر فرد به یک بازاریاب مشتاق برای کسب و کار ما بشود. به این روش از بازاریابی که مردم از طریق صحبت کردن کسب و کار ما را برای دوستان و نزدیکان خود معرفی می کنند بازاریابی ویروسی می گویند.

مهم ساختن آن عامل ویروس برای کسب و کار است که البته کار چندان آسانی نیست.

این فایل آموزشی را ببنید. (معرفی کتاب مسری )

برای مثال شما باید یک ویژگی خاص برای کسب و کارتان دست و پا کنید تا همه آن را به یکدیگر معرفی کنند. مثل یک خدمات خاص یا یک جایگاه اجتماعی یا حس خاص که مشتری را ترغیب به این کنید که کسب و کارتان را برای دیگران تعریف کند. تا با این کار بتوانید یک بازاریابی ویروسی برای کسب و کارتان انجام داده باشید.

بازاریابی ویروسی

برای مثال چند ماه پیش اپلیکیشن اسنپ برای این که بتواند یک ویروس برای کسب و کارش بسازد برای جا به جایی مسافرانش از اتومبیل های پورشه و مازراتی استفاده کرد و در همان روز های اول فضای مجازی پر از صحبت از این کار جالب و خاص اسنپ بود، یا در دیگر کسب و کار ها هم می توان مثال هایی آورد که در یک بازه زمانی خاص توانسته اند به مشتریان یک ویروس منتقل کنند و آن ها، آن را به یکدیگر منتقل کنند.

در ادامه به چند اصل سرایت که باعث گسترش کسب و کار ها از طریق مشتری می شود اشاره می کنیم.

۱. ارزش اجتماعی

اولین اصل که باعث می شود از کسب و کاری برای دیگران صحبت کنند دادن ارزش اجتماعی به مشتری است. همه ما به نوعی دوست داریم که احساس مهم بودن و یا دانا بودن داشته باشیم.

اگر به کسب و کاری برخورد کنیم که یک خدمات خاص یا یک محصول خاص را ارائه می دهد دوست داریم قبل از دیگران آن را به اطرافیانمان منتقل کنیم تا احساس مهم بودن و خاص بودن را در جمع داشته باشیم به آن ها بگوییم که ما قبل از شما متوجه این محصول یا اتفاق شدیم.

این حس اعتبار اجتماعی می تواند یک عامل بزرگ برای تبلیغ دهان به دهان کسب و کار ما شود. اگر بتوانیم احساس خاص بودن را به مشتری دهیم٬ مشتری برای آن که نشان بدهند انسان های مهم و خاص هستند آن را در هر صحبت یا شبکه اجتماعی و هر جمعی بروز می دهند.

پس به فکر خاص کردن کسب و کارتان باشید تا مشتری احساس خاص بودن داشته باشد.

تخفیف دادن

۲ـ احساسات: احساسات محرک قوی برای انجام کار و اقدام کردن هستند.

اگر بتوانید احساسات مشتریتان را به نحوی در مورد کسب و کارتان برانگیزید می توانید به راحتی پا در میان گفتگو های روزانه مردم بگذارید. احساس شادی و مثبت معمولا یک انگیزاننده قوی محسوب می شود اما ناگفته نماند که احساس ترس و منفی هم میتواند به همان اندازه انگیزاننده باشد.

پس تفاوتی ندارد که چه احساسی برای نشانه گرفته اید احساسات معمولا انگیزاننده قوی هستند.

به طور مثال در تبلیغ مبارزه با دخانیات احساس ترس و بیماری باعث یک اقدام برای ترک سیگار می شود و یا احساس اضطراب در فروش فوق العاده یک فروشگاه که مدت مشخصی را تخفیف می دهد باعث خرید بیش از حد مشتریان می شود.

مشتری راضی

قانونی به نام قانون ۱۰۰ در روش قیمت گذاری وجود دارد که این گونه می گوید: در هنگام تخفیف دادن در جشنواره های فروش اجناس زیر ۱۰۰ هزار تومان را تخفیف با درصد بیان کنید و اجناس بالای ۱۰۰ هزار تومان تخفیف را به تومان بیان کنید. این باعث می شود که مشتری محصول را بخرد و برای دیگران از تخفیف خوبی که گرفته است صحبت کند. شما باید بتوانید یکی از احساس های انگیزاننده را در مشتری فعال کنید تا آن ها را به یکدیگر منتقل کنند.

بازاریابی ویروسی

۳ تایید اجتماعی برای کسب و کارتان بسازید.

مردم دوست دارند چیزی را بخرند که اطرافیانشان یک بار از آن محصول استفاده کرده و خرید دوستان و نزدیکان دلیل محکمی برای خرید خود آن ها است. پس سعی کنید در کسب و کارتان روشی برای نشان دادن آن توسط دیگران داشته باشید. به طور مثال زمانی که لب تاب های اپل پا به عرصه گذاشتند استیو جابز متوجه این امر شد و الگوی آن را در پشت لب تاب یعنی در معرض دید دیگران قرار داد تا به نحوی نشان دهد که این فرد محصول را تایید کرده است. پس به نحوی عمل کنید تا تاثیر مشتریان را به رخ دیگران بکشانید.

نکاتی مفید در تبلیغات بنری رول آپ

بنرهای تبلیغاتی رول آپ برای نشان دادن پیامی که روی آنها نوشته شده است تهیه می شوند و زمانی که پیام را منتقل کردند، می توانیم آن ها رول کنیم و در جایی ذخیره کنیم. در یک ایونت مشابه، می توانیم دوباره از استندهای رول آپ قبلی استفاده کنیم.

بنرهای pull up به نام های بنرهای رول آپ و پاپ آپ نیز شناخته می شوند. و پشت همه ی این نام های یک منطق قرار گرفته است. در واقع کاربران در استفاده از بنرها مزایایی را کشف می کنند و با توجه به این مزایا نام هایی را برای بنرها برمیگزینند و به همین دلیل است که این بنر ها نام های مختلفی دارد. اگر قصد دارید دستورالعمل طراحی بنر های رول آپ را برای نیازهای کسب و کار خود بدانید و همچنین از مزایای آن آگاه شوید،این مقاله را تا پایان بخوانید.

بنر های تبلیغاتی رول آپ

نکاتی که در طراحی این نوع بنرهای تبلیغاتی باید رعایت شود:

نقطه لوگو:

بهترین ایده این است که لوگو را در بالای صفحه قرار دهید. بالای صفحه بهترین مکان برای نشان دادن پیام اصلی و نشان تجاری شماست. پیام اصلی باید به گونه ای باشد که به چشم بیاید. این مورد نیز برای وب سایت، عکس محصولات و شعار شرکت نیز صادق است. لوگو باید به اندازه ی کافی بزرگ باشد تا همه بتوانند آن را حتی از دور ببینند. اما این نکته در نظر گرفته شود که لوگو آنقدری بزرگ نباشد که همه فضای مفید را اشغال کند.

بالا به پایین:

معمولا مردم نوشته ها را از بالا به پایین می خوانند. بنابراین مهم است که این نکته را هنگام قرار دادن اطلاعات در بنر در نظر داشته باشید. علاوه براین، اطمینان حاصل کنید که بنر فقط حاوی اطلاعات مورد نیاز است. نباید بنر را با کلمات زیادی پر کنید. برای این که اطلاعات بیشتری بدهید از کارت ها پلاستیکی، بروشور ها و یا یک تیم فروش در کنار استندتان استفاده کنید.

تصاویر:

عکس ها تاثیر بسیار زیادی دارند. اگر می خواهید عکس ها را اضافه کنید، پیشنهاد می کنیم که تنها موارد با کیفیت بالا را انتخاب کنید. در حالت ایده آل، آنها باید ۳۰۰ dpi باشند و باید در فرمت مناسب مانند CMYK ذخیره شوند. عکس هایی که از وب سایت ها می گیرید نمی تواند گزینه خوبی برای استفاده در بنر باشد زیرا کیفیت پایین دارند. می توانید عکس های مورد نیازتان را از سایت هایی که عکس های استوک ارائه می دهند خریداری کنید یا به صورت رایگان از از سایت CC0 دانلود کنید.

جزئیات تماس:

اخیرا، نوشتن جزئیات تماس در متن بنر بسیار اهمیت یافته است. اگر قرار است استند رول آپ خود را در یک نمایشگاه قرار دهید این موضوع اهمیت بیشتری می یابد. شما نمی توانید در آنجا صحبت کنید، بازدید کنندگان جزئیات تماس شما را به خاطر خواهند سپرد تا بعدا با شما در ارتباط باشند.

به جز جزئیات تماس ، می توانید آدرس وب سایت، آدرس ایمیل و لینک های کانال های رسانه های اجتماعی را به نمایش بگذارید. بهترین مکان برای نشان دادن جزئیات تماس شما، پایین استند است. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات تماس خوانا باشد. نیازی نیست جزئیات تماسی که چندان واجد شرایط نیستند را وارد کنید.

مونتاژ کردن

مزایای استند های رول آپ در تبلیغات

سهولت مونتاژ

سهولت مونتاژ یکی از مزایای اصلی این بنرهاست. از ویژگی های انعطاف پذیر بودن این بنر ها این است که می توانید برای مدتی آن ها را بیرون بیاورید و سپس بعد از مدتی آن را جمع کنید و در جایی نگهداری کنید. نصب آن ها بسیار آسان است و فقط چند ثانیه زمان می برد. بنابراین راحتی یکی از ویژگی های برجسته این نوع بنر های تبلیغاتی است.

شماره تماس

معمولا در ساخت این بنرها از vinyl قوی استفاده می شود که می تواند در برابر سخت ترین عناصر مقاومت کند. علاوه بر این، این مواد برای تولید استند ها در طی زمان تست شده اند.این ساختار کاملا قوی است به طوری که استند شما را بسیار بادوام می سازد بنابراین سرمایه شما هدر نخواهد رفت.

سهولت ذخیره سازی

زمانی که یک بنر جمع آوری و رول می شود برای ذخیره سازی به فضای زیادی نیاز ندارد و به راحتی می توانید آن را در گوشه ای از اتاق یا دفترتان قرار دهید. بنر ها را می توانید تا کنید یا رول کنید و میله های پایه را با فرو کردن در هم در حجم کوچکی جمع کنید. بنابراین همانطور که می بینید به فضای زیادی برای نگهداری آن نیاز ندارید.

راحتی حمل و نقل

اگر شما می خواهید بنرتان را در نواحی گوناگون نصب کنید، مطمئن باشید که می توانید آن را بدون هیچ مشکلی حمل کنید. و خبر خوب این است که بنر های رول آپ به راحتی می توانند در مکان های مختلف آگهی شما را منتقل کنند و این چیزی است که آن ها را به بهترین انتخاب تبدیل می کند. حمل آن ها مانند حمل یک تکه کیک است و می توانید آن ها را به هر جایی ببرید و سپس تبلیغات خود را به کمک آن ها در ابعاد بزرگ به نمایش بگذارید.

استفاده چندگانه

صرفنظر از نوع مناسبت، مانند یک کنفرانس یا نمایشگاه تجاری، تبلیغات های رول آپ می تواند انتخاب مناسب برای تبلیغ برند شما باشد. از آنجا که این بنر ها را می توان چندین بار استفاده کرد، نیازی به سرمایه گذاری در انواع دیگر رسانه های تبلیغاتی نخواهید داشت. شما می توانید از آنها برای ایجاد یک تفاوت مثبت در دفتر یا فروشگاه خود استفاده کنید.

حرفه ای تخفیف بدهید.

هر شخصی علاقه مند است با پول کمتر منافع بیشتری کسب کند. اکثر مشتریان دائما به فکر خرید با قیمت پایین تر هستند و حتی کیفیت را در اولویت پایین تری قرار می دهند.
بنابراین ممکن است به نظر برسد با پیشنهاد تخفیف از سوی فروشندگان مشتری های بیشتری جذب شوند و با سطح فروش بیشتر به سودآوری بیشتری برسیم. اما این تفکر چندان درست نیست.

ضرب المثلی هست که می‌گوید: «پول، جون نیست که آدما راحت بدن!» تحقیقات نمایانگر این است که پول دادن یکی از دردناک‌ترین کارها در فرایند خرید است. فروشندگانی که از این موضوع آگاه هستند ، معمولا از ترفند تخفیف برای جذب مشتری به فروشگاه و ترغیب او به خرید و پرداخت پول استفاده می‌کنند.

مثلا به مناسبت های مختلف به میزان ۵۰ و یا ۷۰ درصد off در نظر می گیرند یا در مجله‌ای آگهی می‌دهند یا تراکت پخش می‌کنند و می‌گویند اگر این برگه را برای ما بیاورید، ۱۰ درصد تخفیف می‌گیرید. یا در سایت، اعلام می‌کنند که در تاریخی خاص کالاها با تخفیف ارائه می شوند. یا زمانی که هنگام پرداخت پول می‌رسد و چانه‌ زنی مشتری برای تخفیف گرفتن آغاز می‌شود، فروشنده موافقت می‌کند که مبلغی را کسر کند.

بخوانید: خرید در جمعه سیاه چگونه است؟

اما این گونه تخفیف دادن ایراداتی دارد:

اول این که مشتری تصور می کند قیمت اولیه ای که به او گفته شده بالاتر از حد معمول بود و حالا با این تخفیف کالا را به قیمت واقعی آن می خرد و ممکن است در مواقعی که کالای ما هیچ تخفیفی ندارد مشتری با تصور این که باید هزینه بیشتری از قیمت واقعی کالا بپردازد از خرید صرف نظر کند.

دوم این‌که مشتری هیچ چیزِ ملموسی دریافت نمی‌کند. او فقط به یاد می آورد که ۵ هزارتومان نپرداخته. اما احساس نمی‌کند که ۵ هزار تومان به پول‌های داخل کیفش اضافه شده؛ و به زودی هم از خاطرش خواهد رفت.

سوم این که اگر تخفیفاتی که به صورت off در نظر می گیرید خیلی نزدیک به هم و به صورت پی در پی باشد. مشتری هرگاه نیازی داشته باشد خرید نمی کند و منتظر می ماند تا زمان تخفیف فرا برسد.

چهارم این که مشتری استراتژی شما را خواهد فهمید و حتی می تواند حدس بزند چه زمانی دوباره پیشنهاد تخفیف خواهید و خرید خود را فقط در زمان تخفیف انجام خواهد داد.

تخفیفات بخشی از کسب و کار است. از آنها در جهت اهداف بازاریابی و تبلیغات استفاده کنید اما مکررا و طبق الگوی زمانی مشخص تخفیف ارائه ندهید. در ارائه تخفیفات باید خلاقیت به خرج دهید و این جاست که این ایده مطرح می‌شود که مردم پیشنهادها را می‌خرند و نه کالا و خدمات را.

مثالی از خلاقیت در ارائه تخفیفات:

شخصی قبلا از برند خاصی یک ماشین لباس‌شویی و یخچال خرید کرده بود که روی آن ۳۵۰ هزار تومان کارت هدیه وجود داشت، و مهلت استفاده از کارت هدیه ۵۰ روز بود. آیا آن فروشنده نمی‌توانست پیشنهاد دهد روی خرید ماشین لباس‌شویی و یخچال شما، ۳۵۰ هزار تومان تخفیف می‌دهم؟

ممکن است این گونه به نظر برسد که چه تفاوتی دارد؟ چرا فرآیند تخفیف دهی را تا این حد پیچیده کنیم؟ اما با کمی بررسی مسئله می توان متوجه شد که با این گونه تخفیف دهی چه سود بیشتری را دریافت می کنیم.

این شخص که نیاز به خرید تلویزیون و سینما خانگی و میز تلویزیون هم داشت، به‌خاطر همان کارت هدیه از همان برند ۳ و نیم میلیون تومان خریدِ دیگر انجام داد! یعنی فروشنده با همین خلاقیت کوچک، که در نهایت باعث شد ۳۵۰ هزار تومان به خریدارِ خود تخفیف بدهد، بیش از ۳ میلیون تومان بر میزان فروش خود اضافه کرد!

با این روش تخفیف دادن در بدترین حالت ممکن بود خرید بعدی انجام نمی‌شد، اما ۳۵۰ هزار تومان هم از جیب فروشنده نرفته بود؛ در حالی که همان کارت هدیه هم یکی از عواملی بود تا در گام نخست، ماشین لباس‌شویی و یخچال از آن برند خریداری شود و نه برندهای رقیب. اگر فروشنده به‌سادگی یک تخفیف ۳۵۰ هزار تومانی در نظر می گرفت چه اتفاقی می‌افتاد؟ تنها ۳۵۰ هزار تومان از جیب فروشنده رفته بود و تمام!

پیشنهاد های برای نحوه ارائه صحیح تخفیفات:

تخفیف‌های تجمعی

مثلا در هربار خرید مشتری تخفیف را به صورت صعودی بالا ببرید. برای اولین بار که مشتری خرید کرد ۱۰ درصد تخفیف ارائه دهید، برای بار دوم ۲۰ درصد و… به همین شکل تخفیفات را بالا ببرید.

ارسال رایگان

استفاده از این استراتژی به‌خصوص در رابطه با خرید آنلاین، می‌تواند مشوق بسیاری از مشتریان برای استفاده از خرید اینترنتی به جای مراجعه حضوری باشد.
تخفیف در نخستین تجربه مشتری
هدف اصلی ازاین استراتژی، جذب مشتریان جدید و آشنا ساختن آنها با محصول یا خدمت ارائه شده توسط شرکت است.

تخفیف وفاداری

به‌عنوان مثال شما به مشتریانتان پیشنهاد می‌دهید اگر بتوانند یک فرد جدید را به خرید محصول یا استفاده از خدمات شما کنند ترغیب کنند، به هر دو آنها ۱۰ درصد تخفیف داده می‌شود.

تخفیف براساس مشاغل

به‌عنوان مثال رستورانی را در نظر بگیرید، در هر روز درصد تخفیفی را برای دسته‌ای از مشاغل در نظر گرفته است؛ شنبه‌ها ۱۰ درصد تخفیف برای دانشجویان، یکشنبه‌ها ۱۰ درصد تخفیف برای روزنامه‌ نگاران، دوشنبه‌ها ۱۰ درصد تخفیف برای کسبه اطراف و به همین ترتیب.